Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОНВЕНЦІЯ ПРО ДОГОВІР МІЖНАРОДНОГО АВТОМОБІЛЬНОГО ПЕРЕВЕЗЕННЯ ПАСАЖИРІВ І БАГАЖУ 1973
   

КОНВЕНЦІЯ ПРО ДОГОВІР МІЖНАРОДНОГО АВТОМОБІЛЬНОГО ПЕРЕВЕЗЕННЯ ПАСАЖИРІВ І БАГАЖУ 1973

- міжнар.-правовий документ, розроблений К-том з внутр. тр-ту Європейської економічної комісії ЕКОСОР (м. Женева, Швейцарія). Прийнята 1.ІІ 1973. Складається з преамбули та 27 статей. Конвенція застосовується до будь-якого договору автомоб. перевезення пасажирів та їхнього багажу, якщо в договорі зазначено, що перевезення здійснюється територією принаймні двох держав і що пункт відправлення та пункт призначення (або обидва) знаходяться на тер. однієї з держав, які домовляються. Причому застосування Конвенції не залежить від місця проживання або громадянства сторін, що уклали договір. Конвенція регулює, зокрема, питання трансп. документації, відповідальності перевізника, передбачає умови звільнення від відповідальності, порядок подання претензій і позовів, визнання умов договору, що суперечать Конвенції, недійсними. Відповідно до Конвенції (ст. 11), перевізник відповідає за збитки, пов'язані зі смертю, тілесними ушкодженнями або заподіянням будь-якої ін. шкоди фіз. чи псих, здоров'ю пасажира внаслідок пов'язаної з перевезенням події, що мала місце або під час перебування пасажира в трансп. засобі, або під час його посадки чи висадки, або у зв'язку із навантаженням чи розвантаженням багажу. Перевізник відповідає також за збитки, пов'язані з повною або частковою втратою багажу (ст. 14). Документ встановлює верхню межу відповідальності перевізника: 250 тис. франків на одного потерпілого та 500 франків на одиницю багажу, а також 2 тис. франків на пасажира у зв'язку із втратою його багажу. З усіх спорів, що виникають з приводу перевезень, які підпадають під дію Конвенції, позивач може звертатися за власним вибором або до компет. судів держав, що беруть участь у Конвенції, призначених сторонами за спільною згодою, або до судів країни, на території якої знаходяться: а) головна контора відповідача, його звичайне місце проживання чи контора, за посередництвом якої було укладено договір перевезення, чи б) місце, де були завдані збитки, чи в) місце відправлення або призначення.

За Конвенцією (ст. 22), право на подання позову у зв'язку зі смертю, тілесними ушкодженнями або будь-якою шкодою, заподіяною фіз. або псих, здоров'ю пасажира, погашається по закінченні 3 років, у всіх ін. випадках — по закінченні одного року. Положення Конвенції мають імператив, характер; будь-яка умова договору, що прямо чи опосередковано допускає відхилення від них, визнається такою, що не має сили (ст. 23).

О. О. Мережко.

 

Схожі за змістом слова та фрази