Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Л arrow ЛІСОВІДТВОРЕННЯ
   

ЛІСОВІДТВОРЕННЯ

- система лісогосп. і агротех. заходів створення нових лісонасаджень. Ліс. зак-во України розрізняє два види Л.: відновлення лісів і лісорозведення. Відновлення лісів здійснюється на землях, що були вкриті ліс. рослинністю (зруби, згарища тощо), а лісорозведення — на землях, що не були вкриті ліс. рослинністю, насамперед на низькопродуктивних землях, не придатних для використання у сільс. г-ві (ями, еродовані балки, крутосхили, піски, пустища тощо). Регулюється Лісовим кодексом України (гл. 13), Правилами відновлення лісів і лісорозведення (затв. КМ України 16.1 1996), ін. нормат. актами. З Л. тісно пов'язана система заходів щодо реконструкції малоцін. насаджень, які здійснюються на землях лісового фонду України, зайнятих чагарниками, ін. низькопродуктивними насадженнями, на яких можна вирощувати більш цінні та високопродуктивні деревні породи. Відновлення лісів та їх реконструкція здійснюються, як правило, на землях, що вже віднесені до ліс. фонду. Ділянки, призначені .для лісорозведення, переводяться до складу таких земель відповідно до зем. зак-ва України. Обсяги робіт з Л. та їх способи визначаються за матеріалами лісовпорядкування або спец, обстеження з урахуванням факг. змін у ліс. фонді й стану земель, що підляг ають залісненню. Відновлення лісів і лісорозведення в усіх природ.-клімат. зонах мають здійснюватись на лісотипологічній основі відповідно до потенц. лісорослинних умов.

Відновлення лісів проводиться за спец, програмами і проектами, які розробляються держ. органами ліс. г-ва і передбачають застосування найдоцільніших способів створення високопродуктивних лісів з господарсько цінних деревних і чагарникових порід. Відновлення здійснюється природним, штучним або комбінованим способами.

Протиерозійні насадження, полезахисні лісові смуги, насадження у смугах відведення залізниць, автошляхів, каналів, у зелених зонах нас. п. тощо створюються за спец. роб. проектами, які погоджені з держ. органами ліс. г-ва і екології. Роб. проекти захисних насаджень розробляються згідно з проектами землеустрою, ген. планами та проектами забудови міст, буд-ва залізниць, автошляхів, гідротех. споруд та ін. об'єктів. Роботи, пов'язані з Л., підлягають обліку та оцінці. При цьому в кожному конкретному випадку встановлюють відповідність обсягів, строків та якісних характеристик здійснених технол. заходів параметрам і вимогам тех. проектів, стандартів та нормат. актів. Переведення площ ліс. культур у землі ліс. фонду, вкриті ліс. рослинністю, та передача в експлуатацію створених захисних насаджень на землях, наданих для цього за договорами, здійснюються згідно з галуз. стандартами.

Н. Р. Малишева.