Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОНКОЛЬ
   

ОНКОЛЬ

(англ. on call, букв. — на вимогу, за викликом) — форма короткострок. кредиту, яка передбачає право позичальника поступово користуватися відкритим йому кредитом, як правило, під забезпечення облігацій, векселів, ін. цінних паперів і товарів. О. існує у формах онкольного кредиту та онкольної угоди. Перша — це наданий на договірних засадах короткострок. кредит, який позичальник (боржник) зобов'язується погасити за першою вимогою банку або ін. кредитора з попередженням про це боржника за 2—7 діб. Ставки відсотка за таким кредитом значно нижчі, ніж за строковими позичками. З огляду на строки повернення і якість забезпечення онкольний кредит вважається найбільш ліквідною статтею активу банку після касової готівки, оскільки надається позичальнику виключно під заставу ліквідних цінних паперів або товарів. Широко застосовується у банківській практиці для регулювання кредитної позиції, а також для підтримки необхідного рівня ліквідності банківської установи.

Онкольна угода є договором на купівлю реального товару, за якою ціна не фіксується доти, доки цього не вимагатиме покупець товару.

З метою зниження ступеня ризику продавець здійснює страхування (хеджування) продажу (ціни, вартості товару), а ціна, за якою він закриває хедж, стає ціною закупки даного товару.

Літ.: Банк. дело. ?., 1994; Вступ до банк, справи. К., 1998; Банк, право України. ?., 2000; Качан О. О. Банк, право. К., 2000; Гриджук Д. М., Олійник В. О. Забезпечення кред. зобов'язань у діяльності банків. К., 2001.

В. П. Нагребельний.