Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow в arrow ВІЗА
   

ВІЗА

- дозвіл на в'їзд у державу, який видається дипломатичною службою (посольством, консульством). Це може бути відповідна позначка, штамп у паспорті або вкладиш із фотокарткою власника паспорта. В. видається на в'їзд на територію відповідної держави, на виїзд з цієї території або проїзд через неї (відповідно: в'їздна В. (entry visa), виїзна В. (exit visa) та транзитна В. (transit visa ). В. може бути одноразовою, тобто дозволяє одноразовий в'їзд у державу на визначений термін у визначений період часу, або багаторазовою (multi visa), за якою можна перетинати кордон необмежену кількість разів також у визначений період - рік, три роки тощо. Іноді в багаторазовій В. вказується обмеження числа поїздок і їх тривалість (наприклад, 6 разів упродовж року на 10 днів кожна), а також мінімальна сума грошей в конвертованій валюті, яку повинен мати іноземний гість при перетинанні кордону. В Україні існують такі види В.:

- В. для в'їзду з метою культурного та спортивного обміну позначається літерою К, в машинозчитуваній зоні - VK. Оформляється особам, які є членами творчих колективів або спортивних команд та організацій і в'їжджають в Україну на гастролі, з метою культурного обміну чи для участі в спортивних змаганнях.

- В. для в'їзду з метою туризму позначається літерою Т, в машинозчитуваній зоні - VT. Оформляється особам, які в'їжджають в Україну як туристи.

- В. для науковців позначається літерою Н, в машинозчитуваній зоні - VH. Оформляється особам, які в'їжджають в Україну з метою обміну науковим досвідом, для участі в наукових семінарах, конференціях чи проведення науково-дослідної роботи.

- В. для обслуговуючого персоналу транспортних засобів міжнародного сполучення позначається літерами ОП, в машинозчитуваній зоні - VZ. Оформляється особам, які здійснюють перевезення в Україну вантажним автотранспортом і пасажирським автобусним транспортом, а також особам, які належать до складу екіпажів цивільних повітряних суден міжнародних авіаліній, бригад поїздів міжнародного сполучення.

- В. для працівників засобів масової інформації позначається літерою М, в машинозчитуваній зоні - VM. Оформляється працівникам зарубіжних засобів масової інформації, які в'їжджають в Україну з метою виконання своїх службових обов'язків.

- В. для працівників рятувальних служб позначається літерою Л, в машинозчитуваній зоні - VL. Оформляється особам, які в'їжджають в Україну з метою ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.

- В. для представників гуманітарних місій позначається літерою Г, в машинозчитуваній зоні - VG. Оформляється особам, які в'їжджають в Україну з метою надання гуманітарної допомоги або проведення доброчинної діяльності.

- В. для представників релігійних місій позначається літерою Р, в машинозчитуваній зоні - VR. Оформляється особам, які в'їжджають в Україну в релігійних справах або для роботи в релігійних організаціях на території України. Загалом у світі В. за призначенням поділяються

на службові (ділові, приватні), гостьові, з правом роботи - temporary workers visa, імміграційні - immigration visa, а також туристські. Так, у США налічується 18 видів В.:

- А-1, А-2 - дипломатична, для державних діячів і супроводжуючих осіб;

- В-1 - бізнес-В., термін дії якої до 3-х місяців;

- В-2 - туризм, приватні гостьові поїздки;

- С-1 - транзитна В.;

- D-1 - групова В.;

- Е-1 - торговельна В. для переговорів;

- Е-2 - В. для інвесторів, які подорожують з метою укладання угод;

- F-1 - В. студентська, дає право на працевлаштування на території студентського містечка;

- G-l-G-4 - В. для представників міжнародних організацій, культурного обміну;

- Н-1 - В. для професійних робітників, що мають право найму на роботу;

- Н-2 - В. для сезонних робітників;

- Н-3 - В. для осіб, які приїжджають на професійне навчання, стажування;

- І - В. для преси;

- J-1 - В. для обміну студентами;

- К-1 - В. для наречених;

- L-1 - В. для переведення всередині компанії;

- М-1-М-4 - В. студентська, для студентів неакадемічних вузів, що їдуть на канікули;

- 0-1 - В. для VIP (іноземців);

- Р-1 - В. для виконавців (культурний обмін);

- R-1 - В. для релігійних паломників.

У США іноземцям, залежно від тимчасового або постійного перебування в країні, видаються неімміграційні або імміграційні В. Іноземець, який бажає отримати неімміграційну В. для в'їзду в США, повинен звернутися з проханням до Служби імміграції і натуралізації. Імміграційні В. видаються американським консульством за кордоном. Під час співбесіди в консульстві США необхідно надати докази повернення на батьківщину по закінченню терміну дії В. Одноразова В. коштує 20, багаторазова - 120 дол. США. Також необхідно підтвердити наявність коштів на поїздку в США і оплаченого зворотного квитка. На видачу В. для близького родича, а також деяких категорій т. зв. "кращих В." консульство має попередньо отримати прохання про надання В., санкціоноване Службою імміграції і натуралізації. Прохання про В. для найближчого родича подає громадянин США або постійно проживаючий у країні іноземець. Він також заповнює спеціальний бланк Служби імміграції і натуралізації, в якому наводить відомості, що підтверджують родинні зв'язки іммігранта. Паспорт громадянина США дозволяє виїжджати без додаткових В. у більшість країн.

Туристська В. (visitors for pleasure visa) - це дозвіл відвідати країну з туристською метою у визначений термін, наприклад, на два тижні - термін подорожі або туру. Турист, який прибув у країну за такою В., не має права займатися в цій країні оплачуваною роботою і повинен залишити межі країни у вказаний термін. Іноді таке попередження прямо розміщується в паспорті при оформленні дозволу на в'їзд у країну. Наприклад, консульство Австралії ставить на В. штамп "NO WORK, NO RESIDENCE, NO STUDY, (без права роботи, проживання і навчання). Транзитна В. має обмеження в часі та, як правило, не вимагається для пасажирів міжнародних авіа- та морських ліній, якщо вони не залишають території аеропорту чи борту судна. Безвізовий в'їзд, виїзд або транзит може бути встановлений спеціальними договорами між державами. У виняткових випадках видається привілейована В. (exempt visa ), вільна від обмежень в часі перебування та території пересування в країні. В деяких країнах дозволяється оформлення колективної В., здебільшого для туристських груп і делегацій. Видаються В. консульськими відділами посольств іноземних держав або генеральними консульствами по регіонах. Для отримання В. необхідно заповнити анкету (див. Візова анкета), додати фотокартки та закордонний паспорт і внести встановлений збір, величина якого в кожній країні різна. Консульство робить запит в імміграційну службу своєї країни і, якщо не має заперечень, видає В. Процедура видачі різна за складністю і за термінами (від 1-2 днів до 1,5 місяця). У видачі В. може бути відмовлено, при цьому необхідно пам'ятати, що консульство або посольство іноземної держави за дипломатичним протоколом не зобов'язане пояснювати причину відмови у видачі В. Деякі країни не мають акредитованих дипломатичних представництв в Україні, а їх інтереси, в т. ч. візовий відділ, представляє інша держава. Відмова у видачі В. може бути застрахована. В окремих випадках туристську В. можна одержати в аеропорту країни туру, що практикується в ОАЕ, Туреччині, Індії, на Кіпрі.

При оформленні В. можуть вимагатися різні документи. Наприклад, на медичне страхування (Франція, Німеччина, США), нотаріально завірене запрошення. Факсимільні документи часто не приймаються - вимагається пред'явлення оригіналу запрошення. У зв'язку з пом'якшенням режиму виїзду українських громадян за кордон, робітники консульських відділів здійснюють додатковий контроль. Деякі консульства ввели процедуру співбесіди персонально з кожним, хто просить В. (США, Іспанія, Велика Британія та ін.). Деякі консульства, особливо Ізраїлю, практикують анонімну перевірку даних. Так, ними може бути організований телефонний дзвінок на роботу з перевіркою інформації, вказаної в документах (місце роботи, розмір заробітної плати, відпустка в даний період тощо). Наявність діючої В. не означає незаперечного факту пропуску відвідувача через імміграційну службу по прибутті в країну. Прибулому відвідувачу або туристу службою можуть бути поставлені різні запитання і в разі нечітких відповідей у в'їзді в країну може бути відмовлено. Перелік запитань різнобічний: куди прямує прибулий, коли був у цій країні раніше, яка мета і термін поїздки, чи має зворотний квиток, де проживатиме, чи має достатньо грошей на проживання, чи везе речі, які йому не належать, хто збирав його багаж, чи залишав він його без нагляду, хто його супутники, їх імена, скільки часу він їх знає, де вони працюють тощо. Запитання можуть ставитися багаторазово. В країнах Шенгенської співдружності, в США та інших особу перевіряють за допомогою комп'ютерної бази даних.

 

Схожі за змістом слова та фрази