Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Я arrow ЯНЖУЛ
   

ЯНЖУЛ

Іван Іванович [2(14).VI 1846, містечко П'ятигори, тепер село Тетіївського р-ну Київ. обл. — 18.Х 1914, м. Вісбаден, Німеччина] — рос. правознавець і економіст, доктор економії і статистики з 1876, засл. професор з 1898, академік Рос. АН з 1895. Закінчив юрид. ф-т Московського ун-ту зі ступенем кандидата права. Навчався за кордоном: слухав лекції у Лейпцизькому ун-ті, потім переїхав до Лондона. В 1874 захистив магістерську дис. «Досвід дослідження англійських посередніх податків. Акцизи». Працював доцентом кафедри фін. права Моск. ун-ту. В 1876 захистив докт. дис. «Англійська вільна торгівля», отримав звання ординар, професора. Був визнаним спеціалістом у галузі міжнар. торгівлі, подат. і мит. політики, фабричного і роб. зак-ва. Деякий час поряд з фін. правом читав курс лекцій з поліц. права. Водночас (1882 — 87) працював фабричним інспектором Моск. фінансового округу. Брав участь у розробці робітничого і фабричного зак-ва. Був редактором (з 1898) одного з відділень Енциклоп. словника Брокгауза і Єфрона.

Янжул Іван Іванович - leksika.com.ua

Прибічник істор.-етичної школи, підтримував ідею т. з. державного соціалізму. Вважав, що соціалізм може бути побудований шляхом актив, втручання д-ви в екон. життя, тобто за допомогою держ. контролю над госп. діяльністю країни та проведення широких екон. реформ. Влада повинна підтримувати мир, рівність між населенням і партіями та законод. засобами забезпечувати прогрес, підвищення матеріального становища нижчих і середніх класів. Основні праці: «Нариси і дослідження. Збірник статей з питань народного господарства, політики і законодавства» (т. 1—2, 1884), «Поліцейське право» (1886), «У пошуках кращого майбутнього (соціальні етюди)» (1892), «Основні засади фінансової науки» (1893). Написав «Спогади про пережите і побачене (1864-1909)» (1911).

Літ.: Судейкин В. Т. Академик-профессор И. И. Янжул. Петроград, 1915; Щетинин Б. А. И. И. Янжул (Характеристика и воспоминания). М., 1915; Мат-лы для биогр. словаря действительных членов имп. Академии наук, т. 2. Пг., 1917; История рус. экон. мысли, т. 2, ч. 1. М., 1959.

В. М. Чисніков.

 

Схожі за змістом слова та фрази