Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СЛІДЧИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ
   

СЛІДЧИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ

(лат. experimentum — спроба, дослід, доказ, від ехрегігі — випробувати) — дослідна перевірка відповідно до закону окр. фактів, що мають значення у кримінальній справі. Застосовується у трьох формах: а) слідча дія — С. е.; б) окр. прийом під час проведення ін. слідчих дій; в) складова частина (стадія) експерт, дослідження. В Україні С. е. як слідча дія регулюється КПК. С. е. полягає у відтворенні обстановки та обставин події, у проведенні дослідів з метою перевірки зібраних доказів, отримання нових доказів, перевірки та оцінки слідчих версій про можливість існування тих чи ін. фактів, які мають значення для розслідування крим. справи. На практиці С. е. проводиться з метою встановлення: можливості сприйняття якогось факту, явища, здійснення якоїсь дії — взагалі, в даних умовах, за певний проміжок часу або даною особою; окр. елементів механізму події, утворення її слідів. С. е. проводиться в умовах, схожих з тими, в яких мали місце подія або факт, що цікавлять слідство; однорідні досліди здійснюються багато разів, а за необхідності — поетапно, що дає змогу деталізувати і фіксувати їх результати. Під час багаторазових дослідів умови С. е. можуть спеціально ускладнюватися або спрощуватися з метою підвищення їх доказ, значення.

С. е. проводиться у присутності понятих. Участь у ньому можуть брати обвинувачений, підозрюваний, свідок, потерпший, а також, за необхідності, спе ціалісти та особи з допоміж. функціями. Про проведення С. е. складається протокол. Додатками до нього можуть бути відповідні схеми, плани, фотографії, відеозйомка тощо.

Літ.: Колмаков В. П. Тактика производства следственного осмотра и следственного эксперимента. X., 1956; Белкин Р. С. Сущность эксперим. метода исследования в сов. угол, процессе и криминалистике. М., 1961; Шепітько В. Ю. Криміналістика. X., 2001.

Н. I. Клименко.

 

Схожі за змістом слова та фрази