Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow П'ЄМОНТСЬКИЙ СТАТУТ
   

П'ЄМОНТСЬКИЙ СТАТУТ

- конст. акт, «дарований» 4.ІІІ 1848 Савойською династією [королем Карлом Альбертом; звідси друга назва П. с. — Альбертинський статут] Сардинському королівству (П'ємонту). Став результатом розвитку італ. нац.-визвольного руху проти франц. і австр. панування, за об'єднання роздробленої Італії. Складений на зразок франц. Хартії 1830, він фактично виконував роль конституції П'ємонту. П. с. проголошував П'ємонт конст. монархією, а катол. релігію — єдиною держ. релігією. Статут офіційно закріплював три держ. влади — короля, сенату і палати депутатів. До компетенції монарха належало: командування всіма збройними силами; оголошення війни; укладання міжнар. договорів; призначення всіх посад, осіб; видання декретів і правил; затвердження та оприлюднення законів; накладання абс. вето на акти сенату і палати депутатів; помилування; скликання засідань сенату та палати депутатів; право розпуску палати депутатів тощо. Сенатори призначалися королем довічно. Члени палати депутатів обиралися за мажоритар. системою на 5 років і вважалися «представниками всієї нації». Сесії сенату та палати депутатів мали розпочинатися і закінчуватися тільки водночас. Право законод. ініціативи належало королю і обом палатам. Суд. влада була залежною від монарха. Заборонялося утворення надзв. трибуналів. П. с. зберігав титули й чини, але утверджував принцип рівності всіх перед законом. Проголошувалися недоторканність особи, житла та власності, свобода друку, зборів, внесення петицій тощо.

Важливе значення П. с. для італ. державності полягало в тому, що з поч. 60-х рр. 19 ст. його дія поширювалася на ін. королівства і він став юрид. платформою об'єднання Італії. Перетворившись на конституцію Італ. д-ви, П. с. фактично залишався чинним до встановлення на поч. 20-х рр. 20 ст. фаш. диктатури, а формально діяв до кін. Другої світ, війни 1939-45.

Літ.: Лоуэлль А. Л. Правительства и полит, партии в гос-вах Зап. Европы. М., 1905; История гос-ва и права, т. 2. М., 1951; Конституции и законод. акты бурж. гос-в ХУІІ-ХІХ вв. М., 1957.

О. М. Мироненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази