Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Л arrow ЛАТИФУНДІЯ
   

ЛАТИФУНДІЯ

(лат. latifundium, від latus -широкий, великий і fundus — земля, земельне володіння, маєток) — великий маєток. Перші Л. виникли в Давньому Римі після захоплення рим. знаттю земель підкорених племен, які населяли Апеннінський п-в. Більшість маєтків складалася з плантацій маслини, винограду і зернових, які оброблялися переважно рабами. Із зникненням рабовласн. ладу римські Л. було роздроблено на невел. ділянки, що віддавалися в оренду колонам. За феодалізму Л. стали гол. формою ведення с. г. на основі праці кріпосних селян. У країнах Зх. Європи феодальні Л. майже зникли внаслідок бурж. революцій 17— 18 ст. Як пережиток феод, відносин збереглися у Пруссії та Росії. В Україні за даними перепису 1877 із 43 млн. десятин зем. володінь поміщикам належало 16 млн., а 147 найб. землевласників (не менше 10 тис. десятин) володіли 3 750 тисячами десятин.

Збереження Л. зумовило тяглість середньовічних зем. відношень, внаслідок чого уповільнювався (навіть у 20 ст.) розвиток капіталізму в с. г. таких, напр., країн, як Іспанія, Португалія, Туреччина, Індія, а також більшості країн Лат. Америки. Ще в серед. 60-х рр. у Португалії найб. латифундисти володіли 40 % оброблюваних земель, в Еквадорі 1 % землевласників належала половина всіх земель. Латифундисти широко застосовують найману працю, частину земель здають в оренду селянам. До системи Л. примикають і пром.-плантаційні г-ва в ряді країн Азії та Африки, причому нерідко такі г-ва належать не окр. поміщикам-плантаторам, а монополістичним трестам економічно розвинених країн, які підпорядковують своїм інтересам агр. г-во країн, які розвиваються. У 2-й пол. 20 ст. правлячі кола Болівії, Індії, Ірану, Мексики, Перу та ін. країн стали на шлях агр. реформ, які значною мірою підірвали основи латифундист, землеволодіння.

Літ.: Агр. реформы в развивающихся странах и странах вы-сокоразв. капитализма. М. 1965; Сельс. хозяйство и агр. отношения в странах Лат. Америки. М., 1971; Кузишин В. И. Рим. рабовлад. поместье. М., 1973: Агр. преобразования в странах Африки на совр. этапе. М., 1982; Історія д-ви і права України, ч. 1. К., 1993.

С. А. Черниченко.