Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НІГЕРІЯ
   

НІГЕРІЯ

Федеративна Республіка Нігерія (Nigeria, Federal Republic of Nigeria) — д-ва на атлантичному узбережжі Тропічної Африки. Тер. - 923,8 тис. км2. Нас. - 126, 635 млн. чол. (2001, оц.): народності хауса, ібо, йоруба, фульбе, ібібіо, ангас, тів, тупе, іджо та ін. Столиця— м. Абуджа. Адм.-тер. поділ — 36 штатів і столичний округ. Офіційна мова — англійська. Грошова одиниця — найра. Нац. свято — День незалежності (1 жовтня). На тер. сучасної Н. перші державні утворення виникли у 8— 10 ст. (Канем-Борну, Бенін та ін.), а на поч. 19 ст. утворилася держава Сокото. У 16 ст. тут з'явилися європейці. У 1862 виникла перша британська колонія. 1914 всі колоніальні володіння були зведені в єдину колонію Н. Етнічний склад населення та деякі ін. чинники зумовили утворення 1954 колоніальної федерації.

1.Х 1960 проголошено незалежну д-ву — Федерацію Нігерії. Того ж дня набула чинності конституція, введена актом брит, монарха. Це була октройована (дарована) конституція. За змістом вона належала до т. з. конституцій вестмінстерського зразка. Нею було запроваджено держ. лад на засадах брит, конст. моделі. Зберігалися держ.-правові зв'язки з кол. метрополією: брит, монарх номінально вважався главою Федерації Нігерії. Проте так тривало недовго. 1963 було прийнято нову конституцію, за якою Н. проголошувалася республікою. Починаючи з 1966 в країні правили військові режими, що змінювали один одного. В 1967—70 після проголошення сепаратистами т. з. Республіки Біафра точилася кровопролитна громадян, війна, яка завершилася відновленням тер. цілісності д-ви. 1979 військ, режим увів у дію осн. закон, який передбачав відновлення цив. правління. Але переворот, що відбувся 1983, призвів до встановлення чергового військ, режиму. На сьогодні чинною є конституція 1979 в ред. від 29.V 1999. Нею запроваджено форму держ. правління, близьку до класичної презид. республіки. За цією конституцією законод. влада належить парламенту — Національній асамблеї, яка складається з двох палат. До нижньої — палати представників — входять 360 членів, обраних шляхом заг. виборів строком на 4 роки. На такий же строк обираються члени верхньої палати — сенату: по 5 сенаторів від кожного суб'єкта федерації. Вибори до обох палат проводяться за мажоритар. системою. Активне виб. право — з 18-річного віку, а віковий ценз для кандидатів у члени ниж. палати і в сенатори — 21 і 30 років відповідно. Достроковий розпуск палат Нац. асамблеї не передбачено.

Державний герб Нігерії - leksika.com.ua

Згідно зі ст. 122 конституції президент є главою д-ви, главою викон. влади і головнокомандувачем ЗС. Його обирають шляхом заг. виборів строком на 4 роки. Одна і та сама особа не може бути президентом більш як два строки підряд. Віковий ценз для кандидатів у президенти — 35 років. Президент призначає членів уряду з наступним їх затвердженням сенатом. При цьому щонайменше по одному міністру має бути призначено від кожного із суб'єктів федерації. Суд. систему становлять суди заг. юрисдикції. Вищим суд. органом є Верховний суд, до складу якого входять голова і не менше 15 ін. суддів. Усіх суддів Верх, суду призначає президент з наступним їх затвердженням сенатом. У такий же спосіб формується Апеляційний суд. За формою держ. устрою Н. є федерацією. До її складу входять 36 штатів. Організація владарювання у штатах побудована за тими ж принципами, що і на рівні федерації. Законод. владу здійснює палата асамблеї штату, яка обирається строком на 4 роки. Викон. владу очолює губернатор, обраний на такий самий строк. Вищим судом у системі судів штату є високий суд. Окрім того, до системи судів різних штатів входять т. з. звичаєві суди або суди шаріату.

Конституція визначила принципи розмежування компетенції між федерацією і штатами, за якими встановлено дві сфери законод. компетенції: сфера виключ. компетенції федерації та сфера конкуруючої компетенції. Якщо закон, прийнятий асамблеєю штату з питань, віднесених до конкуруючої компетенції, суперечить федер. закону, то діє останній. Н. — член ООН (з 1960) та ін. міжнар. організацій. Входить до Співдружності, очолюваної Великобританією.

Дип. відносини України з Н. встановлено 10.Х1І 1992.

В. М. Шаповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази