Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТОВАРИСТВА ПО СПІЛЬНОМУ ОБРОБІТКУ ЗЕМЛІ
   

ТОВАРИСТВА ПО СПІЛЬНОМУ ОБРОБІТКУ ЗЕМЛІ

(ТОЗ) - найпростіша форма вироб. кооп. об'єднань гр-н, які утворювалися в Україні з 1919 поряд із сільськогосп. артілями, комунами, машинними, насінницькими, меліоративними та ін. товариствами. Мали держ. підтримку, часто облаштовувались у націоналіз. панських маєтках. Працездатні члени ТОЗ зобов'язані були брати рівну участь у роботах. Засоби в-ва не переходили в кооперативну власність, а лише спільно використовувалися на період проведення сільськогосп. робіт. У ТОЗ були й спільно придбані знаряддя, які вважалися кооп. власністю. Після виходу з т-ва його члени мали право претендувати на відшкодування частки їх вартості. В період непу згідно із Зем. кодексом УСРР 1922 в установчому договорі (ухвалі) ТОЗ визначався розмір частки його члена в сільськогосп. угіддях.

Такий самий порядок передбачався і для сільськогосп. артілей. Розмір зем. частки, як і майнової, позначався на розподілі прибутків. З початком суцільної колективізації с. г. (1927) першими на колект. г-ва (колгоспи) були перетворені сільськогосп. артілі. 1930 з ними об'єдналися ТОЗ і комуни, припинивши своє існування. Деякий досвід діяльності ТОЗ було використано в Законі України «Про сільськогосподарську кооперацію» (1997), згідно з яким матеріальну базу сільськогосп. виробничого кооперативу становлять вступні та майнові пайові внески його членів. Зем. ділянки залишились у їх власності. Вони передавалися кооперативу в користування на умовах оренди. Кооператив мав право за кооп. кошти додатково придбавати у свою власність зем. ділянки за договором купівлі-продажу.

Літ.: Чаянов А. В. Крестьян, хозяйство: Избр. труды. М., 1989; Нові форми сільськогосп. в-ва (орг.-прав, питання). К., 1994.

В. І. Семчик.

 

Схожі за змістом слова та фрази