Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow в arrow ВАУЧЕР (VOUCHER) ТУРИСТСЬКИЙ
   

ВАУЧЕР (VOUCHER) ТУРИСТСЬКИЙ

(інші назви - ордер, путівка) - індивідуальний або груповий документ, який видається туристською організацією і є формою договору між постачальником і споживачем туристських послуг; встановлює права туриста на послуги, що входять до складу туру, й підтверджує факт їх надання (Закон України " Про туризм", № 325/95-ВР від 15 вересня 1995 р.). Туристська організація зобов'язана видавати В. т., що підтверджує укладення договору, за підписом відповідальної особи, завіреним печаткою цієї організації. Договір вважається укладеним, якщо туристська організація видає В. т., а клієнт вносить відповідну оплату згідно зазначених у В. т. умов. При пред'явленні В. т. турист отримує обумовлене розміщення, харчування та інші туристські послуги. При подорожуванні кількома місцями видається кілька В. т. Він може бути іменний (персоніфікований), груповий (оформлений на групу туристів) і службовий (виданий на ім'я турлідера, який супроводжує туристську групу). В. т. бувають кількох видів: 1) підтверджує бронювання туристських послуг, оплата яких передбачається на місці; 2) підтверджує бронювання й попередню оплату туристських послуг; 3) ваучер "повний кредит" - видається рідко і тільки солідним клієнтам, які можуть замовляти в кредит туристські послуги на місці з подальшою оплатою за фактом обслуговування.

Формальний аналог В. т. у країнах СНД - туристська путівка - документ, який підтверджує факт передачі туристського продукту споживачеві (в загальному випадку туристу). Туристська путівка невідома в практиці туризму за кордоном і є важливим документом первинного бухгалтерського обліку. Як правило, туристські агентства розробляють свої власні форми В. т. Проте всі вони містять такі дані: місце видачі, назву, адресу й інші реквізити організатора туру, посередника, номер, дату і місце видачі ліцензії на туристську діяльність; прізвище, ім'я, по батькові й інші дані одержувача В. т., номер його паспорта або іншого посвідчення; характеристику і стандарти включених у вартість туру послуг, що надаються (транспорт, розміщення, харчування тощо), а також наявність і умови страхування; опис програми туру і характеристику заходів у розрізі днів його проведення; загальну вартість туру та спосіб її оплати клієнтом; опис умов і обставин, за яких турист може відмовитися від поїздки з порядком відшкодування збитку організації; опис форми і розмірів компенсації туристові за порушення умов туру, зазначених у В. т. і допущених з вини організації чи її партнерів; інші умови, які вважають за необхідне вказати клієнт або організація. До В. т. додається листок позначок, в якому позначаються всі виконані послуги і записуються зауваження або претензії щодо обслуговування.

На групу туристську оформляється додатково груповий В. т., що видається керівникові групи як представнику організації, яка оформила тур. Турист може продати В. т. іншій особі за умови, що він не іменний і особа, яка його отримує, відповідає необхідним для здійснення туру вимогам. Підтвердження виконання послуги і врегулювання взаєморозрахунків між направляючою і приймаючою стороною або особами, що надають конкретні послуги, здійснюється на основі В. т., акта обслуговування. Особливим видом В. т. є travel entertainment voucher - презентаційний ваучер для солідних клієнтів, який складається з набору купонів для отримання знижок на туристські послуги в окремих ресторанах, готелях, на транспорті. Наприклад, ваучер International Video Network (Велика Британія) складається з 6 купонів, що дозволяють отримати разову знижку від 1 до 4 ф. ст. при користуванні багатьма видами послуг.

Іноді під В. т. розуміють запрошення туристської фірми конкретній особі, яке слугує своєрідним пропуском, замінює візу чи інше запрошення для перетину державного кордону особам, що не мають запрошення родичів чи ділового запрошення, при встановленні безвізового порядку перетину кордону. В такому В. т. вказується, що турист прямує в певне місто, йому оплачено готель та інше туристське обслуговування.

 

Схожі за змістом слова та фрази