Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow к arrow КРАКІВ
   

КРАКІВ

(Кракув) - місто в Польщі, на р. Вісла, адміністративний центр Краківського воєводства. В історичних хроніках згадується з Хет., заснований на місці поселення слов'янського племені віслян. У ХІ-ХУІ ст. був столицею Польської держави. У 1809-1815 рр. належав до Варшавського князівства, у 1815-1846 рр. - центр Краківської республіки. Впродовж своєї історії місто було двічі захоплене шведами: вперше - у 1655 р. військами Карла X, вдруге - у 1700 р. Карлом XII. К. - один з найважливіших центрів західнослов'янської культури. У 1364 р. тут засновано університет, найстаріший польський і другий слов'янський (після Карлового університету в Празі). Нині К. налічує понад 750 тис. жителів, має міжнародний аеропорт. Найголовніший промисловий центр країни. Основні галузі виробництва: чорна металургія, машинобудування, хімічна, цементна, меблева, харчосмакова, поліграфічна промисловість. Поблизу К. розташований найбільший в Польщі металургійний комбінат. У місті діють заснована в 1792 р. астрономічна обсерваторія, Ягеллонська бібліотека, Гірничо-металургійна академія. Поблизу К. знаходиться стародавнє соляне родовище Величка, з вирубаною в породі підземною церквою. Гігантські кристали солі з цього родовища прикрашають чимало мінералогічних колекцій. Найвідоміші музеї К. - Національний і Художній. Найславетнішою архітектурною пам'яткою міста є замок на горбі Вавель. Комплекс замку охоплює ротонду Діви Марії (X ст.), готичний собор із романською криптою, капелами й надгробками, королівський палац XIII-XVII ст. У замку знаходяться художні зібрання. В Старому місті збереглися залишки укріплень з барбаканом (XV ст.), готичний костьол Діви Марії з вівтарем роботи Віта Ствоша, торгові ряди "Сукенніце" (ХШ-ХІХ ст.), колишня будівля університету (XV ст.).

19 лютого 1955 р. в Києві укладено "Угоду про співпрацю..." між Києвом і К. як спорідненими містами. Президент К. - Анджей Голась (нар. 1946 p.). Адреса: Urzad Miasta Krakowa Plac Wszystkich Swietych 3/4 31 -004 Krakow, Poland. E-mall: Этот адрес e-mail защищен от спам-ботов. Чтобы увидеть его, у Вас должен быть включен Java-Script Тел.: (4812) 6161521, факс 4223807. Контактна особа - Mr.Andrzel Golas, President of Krakow. Куратор - Head of City Development Department, відповідальний за міжнародні зв'язки - Manager of Promotion and Domestic and Foreign Cooperation Division (дані станом на 31 жовтня 2001 p.).

КРИМ (до XV ст. Таврида, Тавріка, Тавріа-нія) - півострів на пд. України. В античні часи заселявся грецькими колоністами, залишками скіфських та готських племен. Унаслідок мон-голо-татарського завоювання (XIII ст.) - улус (провінція) Золотої Орди, з розпадом якої в 40-х pp. XV ст. виникло Кримське ханство з центром у Бахчисараї. Пд. узбережжя - місце розташування генуезьких колоній. Після його захоплення турками (XV ст.) Кримська держава Гіреїв переходить у васальну залежність від Османської Порти, Кримське ж ханство залишається незалежним. У 1783 р. після загарбання Криму Росією Кримське ханство ліквідується, а півострів стає частиною Таврійської губернії. У роки Кримської війни 1853-1856 рр. К. - основний театр бойових дій. Після лютневої революції 1917 р. та громадянської війни утворюється Кримська АРСР як частина РСФРР у кордонах півострова (1921). 18 травня 1944 р. було здійснено депортацію кримськотатарського населення. ЗО червня 1945 р. Кримську АРСР перетворено на область у складі РРФСР. З 19 лютого 1954 р. К. - у складі УРСР. 12 лютого 1991 р. Кримську АРСР відновлено в межах території Кримської обл. З квітня 1992 р. проголошена АР Крим як невід'ємна частина України.

 

Схожі за змістом слова та фрази