Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow З-зас arrow ЗАПОБІЖНІ ЗАХОДИ
   

ЗАПОБІЖНІ ЗАХОДИ

у кримінальному процесі — сукупність заходів процес, примусу, які застосовуються до обвинуваченого (у виняткових випадках — до підозрюваного) або підсудного, якщо є підстави вважати, що вони, перебуваючи на волі, сховаються від слід-ства і суду, перешкодять встановленню суд. істини, займатимуться злочинною діяльністю, а також для забезпечення виконання вироку. Обираючи 3. з., враховують також тяжкість вчиненого злочину, особу обвинуваченого, його вік, стан здоров'я і сімейний стан. Такими заходами є: підписка про невиїзд, особиста порука, порука громад, орг-ції або труд, колективу, застава, взяття під варту (арешт), нагляд командування війсь к, частини, віддання неповноліт. обвинуваченого під нагляд батьків, опікунів, піклувальників або адміністрації дит. установи (ст. 149, 436 Кримінально-процесуального кодексу України). Якщо немає підстав для застосування 3. з., від обвинуваченого беруть письм. зобов'язання з'являтися за викликами до слідчого і суду та повідомляти про зміну свого місця перебування.

Застосувати 3. з. мають право слідчий, прокурор, суддя і суд. Про застосування будь-якого 3. з. слідчий, прокурор і суддя виносять постанову, а суд — ухвалу або це питання вирішується вироком суду. Постанова про обрання 3. з. оголошується обвинуваченому під розписку, а коли він відмовляється розписатися, слідчий відмічає це на постанові. Якщо 3. з. обрано щодо підозрюваного і протягом 10 днів з моменту його обрання йому не пред'явлено обвинувачення, то 3. з. скасовується.

Взяття під варту за постановою слідчого допускається лише з санкції прокурора, яка може бути оскаржена до суду (ст. 2363 КПК України).

BP України Законом від 17.VII 1997 ратифікувала Конвенцію про захист прав і основних свобод людини 1950, Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7 і 11 до Конвенції з певними застереженнями. Так, у ст. 2 зазначеного Закону вказується, що положення п. 1 ст. 5 Конвенції застосовуються у частині, що не суперечить п. 13 розд. «Перехідні положення» Конституції України та ст. 106 і 157 КПК щодо затримання особи та дачі прокурором санкції на арешт. 3. з. скасовується або змінюється, коли відпадає потреба в ньому взагалі або в раніше обраному заході. Обраний прокурором або за його санкцією чи вказівкою 3. з. слідчий і орган дізнання можуть скасувати або змінити тільки за згодою прокурора. Обраний судом 3. з. може бути скасований або змінений судом, а в разі направлення ним справи для проведення розслідування — також прокурором або, за його згодою, слідчим чи органом дізнання (ст. 165 КПК). 3. з. не можуть бути застосовані щодо особи, визнаної неосудною. До неї суд вживає примус, заходів мед. характеру. Див. також Затримання підозрюваного.

Літ.: Михеєнко М. М., Нор В. Т., Шибіко В. П. Крим,процес України. К., 1999.

Д. П. Письменний.

 

Схожі за змістом слова та фрази