Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow конс-корон arrow КООПЕРАТИВ У СФЕРІ ВИРОБНИЦТВА І ПОСЛУГ
   

КООПЕРАТИВ У СФЕРІ ВИРОБНИЦТВА І ПОСЛУГ

- вид кооперативів, які в рад. період були передбачені Законом «Про кооперацію в СРСР» (1988). Вони спеціалізувалися передусім на виготовленні та реалізації товарів нар. споживання, наданні різних платних послуг населенню, а також на випуску і продажу продукції вироб.-тех. призначення, виконанні робіт для населення, підприємств, організацій та установ. До кооперативу мали право без обмеження вступати всі гр-ни. Членство в кооперативі передбачало обов'язкову труд, участь гр-н у його діяльності.

У разі ліквідації кооперативу виручка від розпродажу майна, а також кошти, що були в кооперативі після оплати праці особам, котрі працювали в ньому за труд, договором, і виконання зобов'язань перед бюджетом, банками та ін. кредиторами розподілялися між членами кооперативу на умовах, передбачених статутом.

Після прийняття Закону «Про кооперацію в СРСР» утворення кооперативів в СРСР (у т. ч. в УРСР) у сфері в-ва і послуг пожвавилось. На 1 .VII 1990 в Україні було зареєстровано 35 тис. кооперативів. Д-ва заохочувала створення кооперативів профес. в-ва товарів нар. споживання, роздрібної торгівлі, громад. харчування, житл. буд-ва тощо.

Після проголошення незалежності України (1991) у зв'язку з прийняттям законод. актів про підприємництво, про госп. т-ва, про підприємства в Україні К. у с. в. і п. почали масово перетворюватися на господарські товариства. На такий крок їх спонукало і те, що діяльність таких кооперативів в Україні законодавчо не врегульована і вони не мали гарантій для захисту своєї кооп. діяльності та інтересів.

Літ.: Скибицкий К. В. Кооперативы: правовые основы организации и деятельности. К., 1988; Семчик В. И. Кооперация и право. К., 1991; Кооп. право. К., 1998.

В. I. Семчик.

 

Схожі за змістом слова та фрази